The complete list of 2020 Emmy Award winners

The Television Academy award this year was different as it was done virtually due to the Coronavirus pandemic. 

The Creative Arts Emmys streamed Monday through Thursday night, followed by a live ceremony on Saturday, Sept. 19.The 72nd Primetime Emmy Awards yesterday night.

See the full list of winners, in bold, below.

Primetime Emmy Awards Telecast

Outstanding Comedy Series

Curb Your Enthusiasm

Dead to Me

The Good Place

Insecure

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

**Schitt’s Creek- Winner

What We Do In the Shadows

Outstanding Competition Program

The Masked Singer

Nailed It!

**RuPaul’s Drag Race- Winner

Top Chef

The Voice

Outstanding Drama Series

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

The Mandalorian

Ozark

Stranger Things

**Succession- Winner

Outstanding Limited Series

Little Fires Everywhere

Mrs. America

Unbelievable

Unorthodox

**Watchmen- Winner

Outstanding Variety Talk Series

The Daily Show with Trevor Noah

Full Frontal with Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live

**Last Week Tonight with John Oliver- Winner

The Late Show with Stephen Colbert

Outstanding Directing for a Comedy Series

The Great, “The Great” (Pilot)

The Marvelous Mrs. Maisel, “Marvelous Radio”

Modern Family, “Finale Part 2”

Ramy, “Miakhalifa.mov”

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

Will & Grace, “We Love Lucy”

Outstanding Directing for a Drama Series

The Crown, “Aberfan”

The Crown, “Cri de Coeur”

Homeland, “Prisoners of War”

The Morning Show, “The Interview”

Ozark, “Fire Pink”

Ozark, “Su Casa Es Mi Casa”

**Succession, “Hunting”– Winner

Succession, “This Is Not for Tears”

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

Little Fires Everywhere, “Find a Way”

Normal People, “Episode 5”

**Unorthodox- Winner

Watchmen, “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”

Watchmen, “Little Fear of Lightning”

Watchmen, “This Extraordinary Being”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, Black-ish 

Don Cheadle, Black Monday

Ted Danson, The Good Place

Michael Douglas, The Kominsky Method

**Eugene Levy, Schitt’s Creek- Winner

Ramy Youssef, Ramy

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Linda Cardellini, Dead to Me

**Catherine O’Hara, Schitt’s Creek- Winner

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, Black-ish

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Steve Carell, The Morning Show

Brian Cox, Succession 

Billy Porter, Pose

**Jeremy Strong, Succession- Winner

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sandra Oh, Killing Eve 

**Zendaya, Euphoria- Winner

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Jeremy Irons, Watchmen

Hugh Jackman, Bad Education

Paul Mescal, Normal People

Jeremy Pope, Hollywood

**Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Cate Blanchett, Mrs. America

Shira Haas, Unorthodox

**Regina King, Watchmen- Winner

Octavia Spencer, Self Made

Kerry Washington, Little Fires Everywhere

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Mahershala Ali, Ramy 

Alan Arkin, The Kominsky Method

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine 

Sterling K. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel

William Jackson Harper, The Good Place

**Daniel Levy, Schitt’s Creek- Winner

Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel

Kenan Thompson, Saturday Night Live

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

D’Arcy Carden, The Good Place

Betty Gilpin, GLOW

Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

Kate McKinnon, Saturday Night Live

**Annie Murphy, Schitt’s Creek- Winner

Yvonne Orji, Insecure 

Cecily Strong, Saturday Night Live

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Nicholas Braun, Succession 

**Billy Crudup, The Morning Show- Winner

Kieran Culkin, Succession 

Mark Duplass, The Morning Show

Giancarlo Esposito, Better Call Saul

Matthew Macfadyen, Succession

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale 

Jeffrey Wright, Westworld

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Helena Bonham Carter, The Crown

Laura Dern, Big Little Lies

**Julia Garner, Ozark- Winner

Thandie Newton, Westworld 

Fiona Shaw, Killing Eve

Sarah Snook, Succession 

Meryl Streep, Big Little Lies

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

**Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen- Winner

Jovan Adepo, Watchmen

Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

Louis Gossett Jr., Watchmen

Dylan McDermott, Hollywood

Jim Parsons, Hollywood

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

**Uzo Aduba, Mrs. America- Winner

Toni Collette, Unbelievable

Margo Martindale, Mrs. America

Jean Smart, Watchmen

Holland Taylor, Hollywood

Tracey Ullman, Mrs. America

Outstanding Writing for a Comedy Series

The Good Place, “Whenever You’re Ready”

The Great, “The Great” (Pilot)”

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

Schitt’s Creek, “The Presidential Suite”

What We Do in the Shadows, “Ghosts”

What We Do in the Shadows, “On the Run”

What We Do in the Shadows, “Collaboration”

Outstanding Writing for a Drama Series

Better Call Saul, “Bad Choice Road”

Better Call Saul, “Bagman”

The Crown, “Aberfan”

Ozark, “All In”

Ozark, “Boss Fight”

Ozark, “Fire Pink”

**Succession, “This Is Not for Tears”– Winner

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

Mrs. America, “Shirley”

Normal People, “Episode 3”

Unbelievable, “Episode 1”

Unorthodox, “Part One”

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

Governors Award: Tyler Perry

Creative Arts Emmys – Live

Outstanding Animated Program

Big Mouth, “Disclosure The Movie: The Musical!”

Bob’s Burgers, “Pig Trouble In Little Tina”

BoJack Horseman, “The View From Halfway Down”

**Rick and Morty, “The Vat Of Acid Episode”– Winner

The Simpsons, “Thanksgiving Of Horror”

Outstanding Children’s Program

**Jim Henson’s The Dark Crystal: Age Of Resistance- Winner

Star Wars Resistance

**We Are The Dream: The Kids Of The Oakland MLK Oratorical Fest**- Winner

Outstanding Commercial

**Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise– Winner 

Before Alexa – Amazon

Bounce – Apple AirPods

Groundhog Day – Jeep (Fiat Chrysler Automobiles|FCA)

The Look – P&G

Outstanding Documentary or Nonfiction Series

American Masters

Hillary

**The Last Dance- Winner

McMillion$

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

**The Cave- Winner

Chasing The Moon (American Experience)

Moonlight Sonata: Deafness In Three Movements

One Child Nation

Outstanding Television Movie

American Son

**Bad Education- Winner

Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones

El Camino: A Breaking Bad Movie

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

Outstanding Unstructured Reality Program

Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night

**Cheer- Winner

Kevin Hart: Don’t F**ck This Up

RuPaul’s Drag Race: Untucked

We’re Here

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor

Hannah Gadsby: Douglas

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special 

Mrs. America

Normal People

Unbelievable

Unorthodox

**Watchmen- Winner

Outstanding Choreography For Variety Or Reality Programming

The Oscars, “Routine: Come Alive (Opening Sequence)”

Savage X Fenty Show, “Routines: Statues, Benches, Window”

**So You Think You Can Dance, “Routines: I’ll Be Seeing You, Mambo Italiano, The Girl From Ipanema”– Winner

So You Think You Can Dance, “Routines: Enough Is Enough, Sign Of The Times”

World Of Dance, “Routines: Dos Jueyes, El Ray Timbal”

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

The Crown, “Aberfan”

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

Mindhunter, “Episode 6”

Ozark, “Boss Fight”

Ozark, “Civil Union”

Tales From The Loop, “Loop”

Westworld, “Parce Domine”

Outstanding Contemporary Costumes

black-ish, “Hair Day”

Euphoria, “The Next Episode”

Grace And Frankie, “The Tank”

Killing Eve, “Are You From Pinner?”

The Politician, “Pilot”

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

Unorthodox, “Part 2”

Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)

Big Little Lies, “She Knows”

**Euphoria, “And Salt The Earth Behind You”– Winner 

The Handmaid’s Tale, “Mayday”

Ozark, “In Case Of Emergency”

The Politician, “The Assassination Of Payton Hobart”

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

Outstanding Directing for a Variety Special

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

62nd Grammy Awards

Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira

73rd Annual Tony Awards

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Fred Willard, Modern Family

Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel

Dev Patel, Modern Love

Adam Driver, Saturday Night Live

Brad Pitt, Saturday Night Live

**Eddie Murphy, Saturday Night Live- Winner

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show

Maya Rudolph, The Good Place

Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel

Bette Midler, The Politician

**Maya Rudolph, Saturday Night Live- Winner

Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Andrew Scott, Black Mirror

James Cromwell, Succession

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Martin Short, The Morning Show

Jason Bateman, The Outsider

**Ron Cephas Jones, This Is Us- Winner

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Cicely Tyson, How To Get Away With Murder

Laverne Cox, Orange Is the New Black

**Cherry Jones, Succession- Winner

Harriet Walter, Succession

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale

Phylicia Rashad, This Is Us

Outstanding Host for a Reality or Competition Program

Amy Poehler and Nick Offerman, Making It

Nicole Byer, Nailed It!

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness, Queer Eye

**RuPaul, RuPaul’s Drag Race- Winner

Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, and Kevin O’Leary, Shark Tank

Padma Lakshmi and Tom Colicchio, Top Chef

Outstanding Interactive Extension Of A Linear Program 

**Mr. Robot, Season_4.0 ARG– Winner

Stranger Things, Scoops Ahoy: Operation Scoop Snoop

Westworld, Free Will Is Not Free Interactive Experience

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series 

America’s Got Talent, “Live Results Finale”

Jimmy Kimmel Live!, “Live in Brooklyn”

**Saturday Night Live, “Host: John Mulaney” – Winner

So You Think You Can Dance, “Finale”

The Voice, “Live Finale”

Outstanding Main Title Design 

Abstract: The Art Of Design

Carnival Row

**Godfather Of Harlem- Winner

The Morning Show

The Politician

Watchmen

Westworld

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

Martin Phipps, The Crown

Labrinth, Euphoria

**Ludwig Göransson, The Mandalorian- Winner 

Danny Bensi and Saunder Jurriaans, Ozark

Nicholas Britell, Succession

Outstanding Period and/or Character Hairstyling

The Crown, “Cri De Coeur”

**Hollywood, “A Hollywood Ending”– Winner

The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

Pose, “Worth It”

Star Trek: Picard, “Stardust City Rag”

Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More) 

**The Crown, “Aberfan”– Winner

Hollywood

The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage, A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

Watchmen, “An Almost Religious Awe”

Westworld, “Parce Domine”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series 

Curb Your Enthusiasm, “Elizabeth, Margaret And Larry”

**Insecure, “Lowkey Trying”– Winner

The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

Schitt’s Creek, “Start Spreading The News”

What We Do In The Shadows, “Resurrection”

Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special

American Horror Story: 1984, “Camp Redwood”

Catherine The Great, “Episode Four”

Devs, “Episode 3”

El Camino: A Breaking Bad Movie

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

 Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Better Call Saul, “Bagman”

**The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”– Winner 

Ozark, “All In”

Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2”

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”

Westworld, “Parce Domine”

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie

The Blacklist

**The Mandalorian- Winner 

The Rookie

S.W.A.T.

Stranger Things.

Outstanding Writing for a Variety Special

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

Hannah Gadsby: Douglas

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

Patton Oswalt: I Love Everything

Seth Meyers: Lobby Baby

Creative Arts Emmys – Reality & Non-Fiction

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

**The Apollo- Winner

Beastie Boys Story

Becoming

The Great Hack

Laurel Canyon: A Place In Time

Outstanding Hosted Nonfiction Series Or Special

Comedians In Cars Getting Coffee

**Leah Remini: Scientology and The Aftermath- Winner

Ugly Delicious

VICE

The World According To Jeff Goldblum

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series

Between the Scenes – The Daily Show

Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries

**National Geographic Presents Creating Cosmos: Possible Worlds- Winner

Pose: Identity, Family, Community

RuPaul’s Drag Race Out of the Closet

Outstanding Structured Reality Program

Antiques Roadshow

Love Is Blind

**Queer Eye- Winner

Shark Tank

A Very Brady Renovation.

Outstanding Casting For A Reality Program 

Born This Way

Love Is Blind

Queer Eye

**RuPaul’s Drag Race- Winner

The Voice

Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program 

American Factory

Apollo 11

Becoming

**The Cave- Winner

Sea Of Shadows

Serengeti, “Rebirth”

Outstanding Cinematography For A Reality Program

Cheer, “Hit Zero”

**Life Below Zero, “The New World”– Winner

Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Holiday”

RuPaul’s Drag Race

Survivor

Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program

**American Factory- Winner

Apollo 11

Becoming

The Cave

The Last Dance, “Episode 7”

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

Outstanding Directing for a Reality Program

**Cheer, “Daytona”– Winner

LEGO Masters, “Mega City Block”

Queer Eye, “Disabled But Not Really”

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

Top Chef, “The Jonathan Gold Standard”

Outstanding Music Composition For A Documentary Series Or Special (Original Dramatic Score)

Becoming

Home, “Maine”

McMillion$, “Episode 1”

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Not Your Average Joe”

**Why We Hate, “Tools & Tactics”– Winner

Outstanding Narrator

Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes Of The Revolution

Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen

Angela Bassett, The Imagineering Story

Lupita Nyong’o, Serengeti

**David Attenborough, Seven Worlds, One Planet- Winner

Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program

American Factory

**Apollo 11- Winner

Beastie Boys Story

The Last Dance, “Episode 1”

McMillion$, “Episode 3”

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

Outstanding Picture Editing For A Structured Reality Or Competition Program 

LEGO Masters, “Mega City Block”

Queer Eye, “Disabled But Not Really”

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

Survivor, “It’s Like A Survivor Economy”

Top Chef, “The Jonathan Gold Standard”

Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program 

**Cheer, “God Blessed Texas”– Winner

Deadliest Catch, “Cold War Rivals”

Life Below Zero, “The New World”

RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball”

Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Or Reality Program (Single Or Multi-Camera) 

**Apollo 11- Winner

Beastie Boys Story

Cheer, “Daytona”

Laurel Canyon: A Place In Time

McMillion$, “Episode 1”

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Or Reality Program (Single or Multi-Camera) 

**Apollo 11- Winner

Beastie Boys Story

Cheer, “Daytona”

Laurel Canyon: A Place In Time

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “The Noble Thing To Do”

Outstanding Writing For A Nonfiction Program

Beastie Boys Story

The Cave

Circus Of Books

**Don’t F**k With Cats: Hunting An Internet Killer, “Closing The Net”– Winner

McMillion$, “Episode 1”

Creative Arts Emmys – Variety

Outstanding Short Form Variety Series

Beeing at Home with Samantha Bee

Between Two Ferns With Zach Galifianakas: The Movie, Sorta Uncut Interviews

**Carpool Karaoke: The Series- Winner

Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues

The Randy Rainbow Show

Outstanding Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show

Drunk History

**Saturday Night Live- Winner

Outstanding Variety Special (Live)

77th Annual Golden Globe Awards

**Live in Front of a Studio Audience: All in the Family and Good Times- Winner

The Oscars

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira

73rd Annual Tony Awards

Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction or Reality Program 

A Celebration Of The Music From Coco

Dancing With The Stars, “Episode 2802”

The Oscars

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

The Voice, “Top 10”

Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic) 

Dancing With The Stars, “Disney Night”

The Little Mermaid Live!

The Oscars

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

The Voice, “Top 10”

Outstanding Costumes For A Variety, Nonfiction Or Reality Program 

Dancing With The Stars, “Halloween Night”

Drunk History, “Fame”

**The Masked Singer, “The Season Kick-Off Mask-Off: Group A”– Winner

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy”

Outstanding Directing for a Variety Series

A Black Lady Sketch Show, “Born at Night, But Not Last Night”

The Daily Show With Trevor Noah, “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About the Coronavirus”

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

The Late Show With Stephen Colbert, “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff”

**Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy”– Winner

Tiffany Haddish Presents: They Ready, “Flame Monroe”

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special 

62nd Grammy Awards

The Kennedy Center Honors

The Oscars

**Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira- Winner

73rd Annual Tony Awards

Outstanding Music Direction 

**The Kennedy Center Honors- Winner

Let’s Go Crazy: The Grammy Salute To Prince

The Oscars

Saturday Night Live

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira

Outstanding Picture Editing For Variety Programming

The Daily Show With Trevor Noah, “Trump’s Coronavirus Address (Bloopers Included) And Trevor’s Audience Tribute Song”

Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor

**Last Week Tonight With John Oliver, “Eat Shit Bob!”– Winner

Last Week Tonight With John Oliver, “The Journey of ChiiJohn: Chapter 2”

Outstanding Production Design For A Variety, Reality Or Competition Series

At Home With Amy Sedaris, “Outdoor Entertaining, Travel”

Drunk History, “Bad Blood”

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

Queer Eye, “We’re In Japan!: The Ideal Woman”

**Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy, Host: John Mulaney”– Winner

Outstanding Production Design For A Variety Special

77th Annual Golden Globe Awards

62nd Grammy Awards

The Little Mermaid Live!

Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”

**The Oscars**- Winner

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

The Daily Show With Trevor Noah

Dave Chappelle: Sticks & Stones

62nd Grammy Awards

Last Week Tonight With John Oliver

**The Oscars- Winner

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

Curb Your Enthusiasm, “The Spite Store”

Jimmy Kimmel Live!, “Live in Brooklyn”

**Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629″– Winner

Saturday Night Live, “Host: Woody Harrelson”

The Voice, “Live Finale”

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

2019 American Music Awards

Dave Chappelle: Sticks & Stones

The Little Mermaid Live!

**Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”- Winner

The Oscars

Outstanding Writing for a Variety Series

The Daily Show With Trevor Noah

Full Frontal With Samantha Bee

**Last Week Tonight With John Oliver- Winner

Late Night With Seth Meyers

The Late Show With Stephen Colbert 

Creative Arts Emmys – Scripted (Night 1)

Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie 

Defending Jacob, “After”

Devs, “Episode 7”

The Plot Against America, “Part 1”

Watchmen, “Little Fear Of Lightning”

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series 

Bob Hearts Abishola, “Ice Cream For Breakfast”

Family Reunion, “Remember Black Elvis?”

**The Ranch, “It Ain’t My Falt”– Winner

Will & Grace, “Accidentally On Porpoise”

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour) 

The End Of The F***ing World, “Episode 2”

Homecoming, “Giant”

Insecure, “Lowkey Happy”

Insecure, ‘Lowkey Lost”

**The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning”– Winner

Outstanding Contemporary Hairstyling 

**black-ish, “Hair Day”– Winner

Grace And Frankie, “The Laughing Stock”

The Handmaid’s Tale, “Liars”

The Politician, “Pilot”

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

This Is Us, “Strangers: Part Two

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes 

Carnival Row, “Aisling”

The Handmaid’s Tale, “Household”

The Mandalorian, “Chapter 3: The Sin”

**Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”– Winner

Westworld, “Parce Domine”

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series 

The Conners, “Slappy Holidays”

**One Day At A Time, “Boundaries”– Winner

Will & Grace, “We Love Lucy”

Will & Grace, “What A Dump”

Outstanding Period Costumes 

**The Crown, “Cri De Coeur”– Winner

Hollywood, “A Hollywood Ending”

The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”

Mrs. America, “Shirley”

Pose, “Acting Up”

Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-Prosthetic)

American Horror Story: 1984, “The Lady In White”

Hollywood, “Outlaws”

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

Pose, “Acting Up”

Star Trek: Picard, “Stardust City Rag”

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

Big Little Lies, “What Have They Done?, The Bad Mother, I Want To Know”

**The Handmaid’s Tale, “Household”– Winner

Killing Eve, “Are You From Pinner?”

The Morning Show, “In The Dark Night Of The Soul It’s Always 3:30 In The Morning”

Ozark, “Wartime”

Succession, “This Is Not For Tears”

Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour) 

GLOW, “Up, Up, Up”

**The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian”– Winner

Space Force, “The Launch”

What We Do In The Shadows, “Resurrection, Collaboration, Witches”

Will & Grace, “We Love Lucy”

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

American Horror Story: 1984, “True Killers”

Hollywood, “Jump”

The Mandalorian, “Chapter 6: The Prisoner”

Pose, “Love’s In Need Of Love Today”

**Star Trek: Picard, “Absolute Candor”– Winner

Westworld, “Crisis Theory”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series 

The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”

The Mandalorian, “Chapter 4: Sanctuary”

The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption”

Ozark, “Fire Pink”

Ozark, “Wartime”

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt”

Succession, “DC”

**Succession, “This Is Not For Tears”– Winner

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie 

El Camino: A Breaking Bad Movie

Mrs. America, “Phyllis”

**Watchmen, “A God Walks In To Abar”– Winner

Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”

Watchmen, “This Extraordinary Being”

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour) 

Better Call Saul, “Bagman”

The Boys, “The Name Of The Game”

The Crown, “Aberfan”

Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2”

**Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”– Winner

Westworld, “Parce Domine”

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation 

GLOW, “The Libertines”

**The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian”– Winner

Silicon Valley, “Exit Event”

Space Force, “The Launch”

What We Do In The Shadows, “The Return”

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation 

**The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”– Winner

Modern Family, “Finale Part 1”

The Ranch, “Fadeaway”

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

Space Force, “Save Epsilon 6!”

Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie 

American Horror Story: 1984, “Camp Redwood”

Devs, “Episode 3”

El Camino: A Breaking Bad Movie

Hollywood, “Hooray For Hollywood”

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

Outstanding Special Visual Effects 

Lost In Space, “Ninety-Seven”

**The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”– Winner

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt”

Watchmen, “See How They Fly”

Westworld, “Crisis Theory”

Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role 

Devs, “Episode 8”

The Handmaid’s Tale, “Household”

Tales From The Loop, “Loop”

Tom Clancy’s Jack Ryan, “Strongman”

**Vikings, “The Best Laid Plans”– Winner

Creative Arts Emmys – Scripted (Night 2)

Outstanding Derivative Interactive Program 

**Big Mouth Guide To Life- Winner

Doctor Who: The Runaway

Outstanding Original Interactive Program 

**The Messy Truth VR Experience- Winner

Rebuilding Notre Dame

When We Stayed Home

Outstanding Short Form Animated Program 

**Forky Asks A Question: What Is Love?- Winner

Robot Chicken, “Santa’s Dead (Spoiler Alert) Holiday Murder Thing Special”

Steven Universe Future, “Fragments”

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series

**Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler- Winner

The Good Place Presents: The Selection

Most Dangerous Game

Reno 911!

Star Trek: Short Treks

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

**Laurence Fishburne, #FreeRayshawn- Winner

Stephan James, #FreeRayshawn

Christoph Waltz, Most Dangerous Game

Mamoudou Athie, Oh Jerome, No

Corey Hawkins, Survive

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

Anna Kendrick, Dummy

Kaitlin Olson, Flipped

**Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn- Winner

Rain Valdez, Razor Tongue

Kerri Kenney-Silver, Reno 911!

Outstanding Casting For A Comedy Series 

Curb Your Enthusiasm

Dead To Me

Insecure

The Marvelous Mrs. Maisel

**Schitt’s Creek- Winner

What We Do In The Shadows

Outstanding Casting For A Drama Series 

Big Little Lies

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

Ozark

**Succession- Winner

Outstanding Character Voice-Over Performance

**Maya Rudolph, Big Mouth- Winner

Leslie Odom Jr., Central Park

Wanda Sykes, Crank Yankers

Taika Waititi, The Mandalorian

Nancy Cartwright, The Simpsons

Hank Azaria, The Simpsons

Outstanding Choreography For Scripted Programming (Juried)

**Mandy Moore, Zoey’s Extraordinary Playlist**

Outstanding Individual Achievement in Animation (Juried)

**Jill Dykxhoorn, Archer**

**Dan MacKenzie, Cosmos: Possible Worlds**

**Genndy Tartakovsky, Genndy Tartakovsky’s Primal**

**Scott Wills, Genndy Tartakovsky’s Primal**

**Stephen DeStefano, Genndy Tartakovsky’s Primal**

Outstanding Innovation in Interactive Programming (Juried)

**”Create Together” (YouTube)**

**”The Line” (Oculus)**

Outstanding Motion Design (Juried)

**Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (Netflix)**

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score) 

Hollywood, “Hooray For Hollywood: Part 2”

Little Fires Everywhere, “The Spider Web”

Mrs. America, “Reagan”

Unorthodox, “Part 1”

**Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”– Winner

Outstanding Music Supervision 

Better Call Saul, “The Guy For This”

Euphoria, “And Salt The Earth Behind You”

Insecure, “Lowkey Movin’ On”

Killing Eve, “Meetings Have Biscuits”

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

Stranger Things, “Chapter Three: The Case Of The Missing Lifeguard”

Watchmen, “This Extraordinary Being”

Outstanding Original Main Title Theme Music 

Carnival Row

Defending Jacob

**Hollywood- Winner

Unorthodox

Why We Hate

Wu-Tang: An American Saga

Outstanding Original Music And Lyrics 

The Black Godfather, “Letter To My Godfather”

**Euphoria, “All For Us”– Winner

Last Week Tonight With John Oliver, “Eat Sh!t, Bob”

Little Fires Everywhere, “Build It Up”

The Marvelous Mrs. Maisel, “One Less Angel”

This Is Us, ‘Memorized”

Watchmen, “The Way It Used To Be”

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program 

Ballers

Brooklyn Nine-Nine

Henry Danger

**Shameless- Winner

Space Force